02122962626
info@neohair.com.tr
Hemen Ara Whatsapp   Randevu

Çocuklarda Saç Dökülmesi

Çocuklarda Saç Dökülmesi

Çocuklarda Saç Dökülmesi

Saç kaybı evresi genellikle ilerleyen yaşlarda gerçekleşse de maalesef ki daha genç yaşlarda hatta çocukluk dönemlerinde de yaşanmaktadır.
Yetişkinlerde olduğu gibi çeşitli vitamin eksiklikleri, hormonal düzensizliklerle birlikte bazı hastalıklar da çocuklarda saç dökülmesine neden olabilir. Bu sebeple düzenli kontroller yaptırılmalı ve saç dökülmesine neden olan eksiklikler giderilip, hastalıklar tedavi ettirilmeli.

Çocuklarda Saç Dökülmesi, Sebepleri Ve Tedavisi!

Çocuklarda Saç Dökülmesi

Her ne kadar saç dökülmesi genellikle ileri yaşlarda görülse de, günümüzde stres ve bazı hastalıklar sebebiyle çocuklarda saç dökülmesi görülebilir…
Uzmanlara göre, sağlıklı insanlarda bile günde 50-100 arası saç telinin dökülmesi normal kabul edilmektedir. Bundan fazla saç dökülmesi, bir rahatsızlığın habercisi olabilmektedir. Dolayısıyla saçlarda dökülme normalden fazla olduğunda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Çocuklarda görülen saç dökülme nedenlerinin başında çoğunlukla halk arasında ‘saç kıran’ olarak tanımlanan ‘Alopesi Areata’ gelir. Cinsiyet ayrımı olmaksızın karşılaşılan bu rahatsızlık, genelde çocukluk ya da ergenlik dönemlerinde başlar. Çocuklarda başlama yaşı genellikle 5 yaş altı olan bu tip dökülmeler 1-2 santim çapında dairesel dökülmeler olarak göze çarpar. Basit bir saç dökülmesi gibi başlayan ‘Alopesi Areata’da tedaviye hemen başlanmazsa zamanla çocuğun başındaki tüm saçlar dökülebilir. Hatta bu dökülme kaş ve kirpikleri de kapsayabilir. Bu tip dökülmeler karşısında tedaviye beklemeden başlanmalı. Bu sayede dökülme kontrol altında tutulabilir.

Çocuklardaki saç dökülmelerine saç koparma hastalığı olarak bilinen ‘trikotilomani’ de sebebiyet verebilir. Saç koparma hastalığı olan çocuk, saç ve kaşlarını çekiştirerek koparır. Tedavi görünceye kadar buna engel olmak imkansız olabilmektedir. Tamamen psikolojik olan bu rahatsızlığın tedavisi, uzman yardımlarıyla giderilebilmektedir.

Çinko ve demir yetersizlikleri çocuklarda büyümenin durmasına ve saç dökülmelerine neden olmaktadır. Dengesiz beslenme ya da bu maddelerin vücutta emilim yetersizliklerine bağlı olarak, demir ve çinko eksikliği ortaya çıkabilir. Özellikle et, peynir, karaciğer gibi hayvansal gıdalar çinkodan zengindir. Badem, ceviz, buğday, bulgur ve mantar da çinko yönünden zengindir. Çocukların beslenmesine bu yiyecekleri katmak saç dökülmesine karşı fayda sağlayabilir.

Tiroid hastalıkları sonucunda da çocuklarda saç dökülmesi yaşanabilmektedir. Fazla veya az çalışan tiroid bezinin saç kaybına neden olabildiğini belirten uzmanlar, hastalığın tedavisiyle birlikte saç kayıplarının ortadan kalktığını belirtmektedirler.

Bazı yanlış uygulamalar da, özellikle kız çocuklarında saç dökülmesine neden olabilir. Saçı çeken atkuyruğu, örgü, sıkı lastikle toplamak saçları olumsuz etkilemektedir. Çünkü saç diplerine etki eden sabit çekme kuvveti saç kaybına neden olmaktadır. Bunu yanında yine; sık sık yıkamak, taramak ve
fırçalamak da saçın yıpranmasına ve dökülmesine yol açabilmektedir. Eğer kozmetik nedenden dolayı yani saç bakımında kullanılan ürünlerden kaynaklanan bir saç dökülmesi var ise kullanılan ürünün değiştirilmesi, medikal bir ürün kullanılması veya saç yıkama şeklinin değiştirilmesi, doktorun önerdiği şekilde yıkama yapılması tedavi için gerekebilir.

Protez Saç Oylama 5 / 5 Yıldız 5 Görüş. | Görüşleriniz