02122962626
info@neohair.com.tr
Hemen Ara Whatsapp   Randevu

Geçici Saç Dökülmesi

Geçici Saç Dökülmesi

Olağan saç dökülmeleri:

Normal olarak gelişimini tamamlamış ve folikülle bağlantısı kesilmiş telojen fazdaki saçlar dökülür. Günde en fazla 100 adet saç telinin dökülmesi normal sayılır. Bu sayının üzerindeki dökülme ‘saç dökülmesi sorunu‘ olarak tanımlanır. Ve önüne geçilmezse istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Gebelik ve doğumlara bağlı olarak dökülmeler:

Enzim eksikliklerine ve hormonal dengesizliklere bağlı durumlarda folikül katajen faza girer ve saçların gelişimi durarak normalden daha kısa sürede saç tellerinin dökülmesine sebep olur. Hormonlar eski dengesine kavuşup düzene girdiğinde dökülme durur. Mesela doğumdan genellikle 6,5 ay sonra sorun ortadan kalkmaktadır. Halen daha devam ediyorsa mutlaka bir doktora danışmalısınız.

Ağır stres altında kalma durumu:

Özellikle psikosomatik hastalıkların uzun süreli stresle de ilişkili olduğu bilinmektedir. Aynı şekilde bir yakının ölümü, sevgiliden ayrılık, iş kaybı gibi kişinin yaşamında önemli olan bazı olaylar sonucu yaşanan stres de, saç dökülmesi sorunun yaşanmasına neden olabilir. Ağır üzüntülü geçen bu süreçte aynı zamanda kişinin psikolojisi de alt üst olmaktadır.
Genellikle kişilik yapısına da bağlı olarak hızlı gelişen bu sorun, uzun süreli psikolojik rahatsızlıklara bağlı olarak yavaş da gelişebilir. Bu gibi durumlarda kişinin psikolojik destek alması ve süreci en hafif şekilde atlatabilmesi için yakınlarından destek alması da oldukça önemlidir.

Kozmetik ürünlere ve yanlış kullanımlara bağlı dökülmeler:

Kozmetik ürünlerde kullanılan sentetik maddeler ya da bu ürünlerin yanlış kullanımı da saç ve saç derisin de tahriş ve alerjiye yol açabilmektedir. Bunların sonucunda saçlar dökülebilmektedir. Mesela bireyin saç özelliğine uygun olmayan şampuanlar, saç boyaları, yanlış saç maskesi, bakım kremleri ve aşırı ısı ile saça şekil vererek üstüne saç şeklinin sabit kalması için kullanılan malzemeler saça son derece zarar vermektedir. Olabildiğince daha az sentetik ürün kullanmak ve saç tipini tanıyarak buna uygun ürün kullanmak son derece önemlidir. Eğer saç tipinizi analiz etmek konusunda zorlanıyorsanız bu işlemleri gerçekleştiren merkezlerden destek alabilirsiniz.

Yüksek ateşe bağlı dökülmeler:

Bireylerde genellikle uzun süreli yüksek ateş sonrası görülen saç dökülmeleridir. Yüksek ateşten 4-6 hafta sonra görülen bu tip saç dökülmeleri postfebril alopesi olarak adlandırılır.

Kullanılan ilaçlara bağlı dökülmeler:

Bazı ilaçlar özellikle de kan sulandırıcılar, antidepresanlar, antihipertansifler, doğum kontrol ilaçları, yüksek dozda A vitamini vb. özellikle uzun süreli tedavi gerektiren durumlarda saç foliküllerini etkileyerek saçların dökülmesine neden olabilir (Diffüz alopesi).

Birtakım hastalıklara bağlı olarak dökülmeler:

Özellikle genetik ve hormonal hastalıklar, AIDS, Lichen planus, folikülit gibi hastalıklar geçici dökülme sebebi olmaktadır.

Dengesiz ve yetersiz beslenmeye bağlı dökülmeler:

Tek taraflı beslenme protein, vitamin ve mineral eksikliğine yol açabilir. Saç sağlığı için özellikle önemli olan demir, çinko, kükürdün yanı sıra B grubu vitaminlerin yetersiz miktarda olması saç dökülmesine sebep olur.

Geçici Saç Dökülmesi

Protez Saç Oylama 5 / 5 Yıldız 5 Görüş. | Görüşleriniz