02122962626
info@neohair.com.tr
Hemen Ara Whatsapp   Randevu

Kafanızda Yer Alan ve Saçınıza Zarar Veren Mantar Hastalıkları

Kafanızda Yer Alan ve Saçınıza Zarar Veren Mantar Hastalıkları

İnsanlarda vücudun farklı noktalarında bazı nedenlerden ötürü mantar gibi hastalık etkenleri çıkabilir. Bunlar zamanla sayılarında artış ile insana zarar vermeye ve belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Özellikle deri ve tırnak diplerine yerleşen mantar çok nadir olsa da bazen organlarda görülebilir. En ciddi sorun ise saç derisi ve tırnaklarda görülen mantar çeşitleridir. Her hastalıkta olduğu gibi bu tür hastalıklarda da erken tanı ve tedavi önem arz etmektedir. Bugün sizlerle kafa üzerinde yer alan Mantar Hastalıklarını inceleyeceğiz.

Kafada Mantar Nasıl Anlaşılır?

Sağlıklı saçlara sahip olan bireylerde yağlanma, kepeklenme, dökülme ve ıslaklık olmaz. Bunlardan biri ya da birden fazlasını saçlarınızda görüyorsanız saç derinizde mutlaka bir sorun olduğunu bilmelisiniz. Saç deriniz bu tür bozuklukları yansıtarak size bir sorun olduğunu belirtir ve bu sorunları göz ardı etmemek önemlidir. Kafada mantar belirtisi ise aynı şekilde yukarda belirtmiş olduğum sorunlardan bir ya da bir kaçı olması en ciddi belirtileri arasındadır. Özellikle saç derisinde görülen kaşıntı direkt olarak kafada mantar belirtileri arasında ilk sıradadır.

Kafada Yer Alan Mantar Saç Dökülmesi Yapar mı?

Canlı bir mikrop olan mantar sürekli zarar vermekte ve üreme yöntemi ile çoğalmaktadır. İlk etapta sadece saçlı deriye zarar veren kepek ve kaşıntıya neden olurken, önlem alınamadığında ise saç köklerine doğru ilerleyerek saç köküne zarar verip iltihap ve dökülmeye neden olmaktadır. Kafada mantar saç dökülmesi problemi olarak sadece %2-%3 oranında soruna neden olmaktadır.

Kafadaki Mantarın Tedavisi

Hastalığın düzeyine göre tedavi planlanır, hafif yağlı egzama ve yoğun kepek varlığında climbazol içeren şampuanlar tedavide yeterli olabilmektedir. Bu grup şampuanlar günlük kullanıma uygun olduğu için tedavi sonrası kullanıma devam edildiğinde hastalığın tekrarı engellenir. Daha ağır yağlı egzama olgularında tek başına şampuan yeterli olmayabilir bu durumda ek olarak kortizon içeren solüsyonlar ya da bitkisel kortizon içeren dermotto ve benzeri ürünler kullanılabilir.

Kortizonlu ilaçların ciddi olarak yan etkileri olduğu için uzun süre kullanılmaması gerekir. Hafif ve orta düzey mantarlar şampuanla düzelir ancak ağır vakalarda şampuana ek olarak anti mikrobik haplar kullanılır. Tedavi yaklaşımı ciddi olmazsa mantarın ilerlemesi ve üzerine mikrop ve akıntı eklenmesi o bölgede kelleşmeye neden olabilir. Mantara bağlı saç dökülmesi genetik saç dökülmesi gibi değildir. Genetik dökülmede geniş bölge tam kelleşir mantardan kaynaklananlar küçük kel bölgeler halinde olur.
Dökülmeden sonra sekiz ay geçmesine rağmen saçlar çıkmadıysa bu durumda kökler ölmüş demektir ve ilaçlarla saç çıkmaz, tek çözüm saç ekimidir.

Saç Mantarı İçin Tavsiyeler;

Saç mantarı sadece saçlarda değil, sakal ve bıyık çevresinde de görülebilmektedir. Bu alanlarda görülen sorun için aynı tedavi yöntemi uygulanmaktadır.
İlk olarak yapmanız gereken ilk iş saç probleminizin ana kaynağını ve sebebini doktorunuz tarafından öğrenmek olmalıdır.
Cilt uzmanınız ilk önce wood ışığı eşliğinde saç kontrolünüzü yapıp saçlı derinizi inceleyecektir.
Şayet eğer tedaviye geç kalınmışsa, geri çevrilmesi mümkün olamayan saçsızlık olacaktır.
Şayet deri de her hangi bir alerjik reaksiyon yoksa kükürt merhemler ile ovulacaktır.

Kafanızda Yer Alan ve Saçınıza Zarar Veren Mantar Hastalıkları

Protez Saç Oylama 5 / 5 Yıldız 5 Görüş. | Görüşleriniz