02122962626
info@neohair.com.tr
Hemen Ara Whatsapp   Randevu

Saç Dökülmesi Çeşitleri

Saç Dökülmesi Çeşitleri

Erkek Tipi Saç Dökülmesi:

Genetik zeminde androjenlerin etkisiyle ortaya çıkan saçların dökülmesine “Androgenetik saç dökülmesi” denmektedir. Erkeklerin yaklaşık yarısında, kadınların ise %25-30’unda görülür. Hastalar zaman zaman saç dökülmesinin şiddetlendiğini söylese de genellikle telojen saç dökülmelerinin tersine sinsi bir dökülmedir ve seneler içinde genel tablo oturur. Bazen hastalar saçlarının dökülmesinden ziyade saçının inceldiğini eskisi gibi güçlü ya da kalın telli olmadığını daha çok fark eder. Temel olarak saçın tepe kısmında saçların inceldiği görülür ve saçın arka kısmına göre bir seyrelme fark edilir.

Saç Dökülmesi Çeşitleri

Tiroit Hormonlarına Bağlı Saçların Dökülmesi:

Tiroit bezinin az çalışması yani hipotiroidi durumunda saç kaybı ya da vücut kıllarında kayıp görülebilmektedir. Genellikle Tiroit Bezlerinin çalışması olması gerekenden fazla yavaş veya tamamen durmuş olarak gözlemlenmektedir. Tiroit hormonu tedavisi sonrası ortalama 5-7 haftada saçlar normal haline dönmeye başlamaktadır. Uzun süreli hipotiroidi de kalıcı kök kaybı durumu gelişmekte olup tiroit bezinin çok çalışması yani hipertiroidizm ise saç dökülmesine sebep olabilmektedir.

Vitamin Eksikliğine Bağlı Saç Dökülmeleri:

Doğum sonrası özellikle 1.-4. aydan itibaren hormonal değişimlere bağlı olarak saç dökülmesi, cild bozuklulukları başlayabilir ve genellikle 7 aydan kısa sürer. Kadın hastalarda özellikle saçların ön taraflarında seyrelme, akne, adet düzensizliği, tüylenmede artış gibi problemler olduğunda cinsiyet hormonlarının düzeyini kontrol etmek teşhis için kesinlikle gerekmektedir. Tüm saçlı deriyi kapsayan saç kaybından yakınan kadınların %70’inde demir eksikliği saptanmaktadır. Bu yüzden özellikle hamilelik döneminde kadınlara demir takviyesi doktorları tarafından verilmektedir.

Strese Bağlı Saç Dökülmesi:

Aşırı ilaç veya vitamin kullanımı vücudumuza zarar verdiği gibi saç derisini ve köklerinide olumsuz yönde etkilemekte daha da ilerisi saç kaybıyla sonuçlanmaktadır. Bazı kolesterol düşürücü ilaçlar, tansiyon ilaçları, tiroit hormonu ile ilgili ilaçlar, psikiyatride kullanılan bazı ilaçlar, doğum kontrol ilaçları, A vitamini ve benzeri bazı ilaçlar saç dökülmesine sebebiyet vermektedir. Saç kaybının kendisi de stres düzeyini artırabilmekte ve bir kısır döngüye neden olmaktadır. Özellikle 3 aydan uzun süren saç dökülmesi önemsenmelidir ve altta yatan çeşitli hastalıkların olabileceği göz önünde bulundurularak bir uzman doktora başvurulmalıdır.

Protez Saç Oylama 5 / 5 Yıldız 5 Görüş. | Görüşleriniz