02122962626
info@neohair.com.tr
Hemen Ara Whatsapp   Randevu

Saç Dökülmesi Hakkında

Saç Dökülmesi Hakkında

İnsanlardaki saç dökülmeleri; mevsimsel değişikler, stres halinde olma, demir eksikliği, besin eksiklikler, kıl gelişimi bozuklukları, ilaçlar, hormonal bozukluklar nedeniyle meydana gelebilir. Lakin uzun vakitli saç dökülmeleri ciddi hastalıkların belirtilerinden birkaçı olabilir. Sağlıklı bir saç derisinde ortalama 100 bin adet saç bulunur ve erişkinlerde yıkanma ve taramaya bağlı olarak günde ortalama 100-150 adet saç teli dökülmesi normal kabul edilir. Sağlıklı bir insanda saç dökülmeleri 1,5 aya kadar sürebilmektedir. Yılda 3 kez tekrarlanan saç dökülme süresinin 2 ayı aşması ise bir takım ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Her saçın yaşam süresi kabaca üçe ayrılır. Büyüme evresi en uzun süren evredir, bu evrede saç ortalama ayda 1,5 cm uzamaktadır. Bu evreyi tamamlayan saç daha sonra birkaç hafta süren dinlenme evresine girer. Ortalama 2,5-3 hafta süren bu evreden sonra da saç dökülme evresine girecektir. Dökülme evresine giren saç, saç folikülü ile olan bağlantısını kaybeder ve 2-4,5 ay içinde dökülür. Bu süre saça yapılan; tarama, fırçalama, yıkama işlemleri ile daha da kısaltılabilir ancak uzatamaz. Bu sürenin sonunda saça hiçbir şey yapılmasa bile saç kendiliğinden dökülecektir. Dökülen saçın yerine saç folikülünden yeni saç üretilir.

Saç Dökülmesi Hakkında

Bu döngü bir hayat boyu devam eder. Saçın dış görünüşünden hangi evrede olduğu anlaşılamayabilir ve herhangi bir zaman diliminde saçın %83-85’i büyüme evresinde, %3-7’si dinlenme evresinde, %10-12’i dökülme evresinde olur. Banyo yapılmayan günlerde “günde 125” saç teline kadar dökülmenin normal kabul edilmesinin mantığı az önce anlattığımız saçın fizyolojisinde ileri gelir. Bu evrelerin bilinmesi saç dökülmelerinde tedavinin niçin kısa sürmediğinin anlaşılması bakımından da önemlidir.

Bütün bu gerçekleşen evreler haricinde saçınızda sizi rahatsız eden ve aşırıya kaçan bir dökülme mevcutsa en kısa sürede uzman bir doktora görünmeniz tavsiye edilmektedir. Bu tarz durumlarda tanıyı erken koymak ve erken tedaviye başlamak büyük sorunların önüne geçmek için başlıca çözüm yoludur. Eğer saç kaybının son evrelerineyseniz, tanı ve tedavi koymak için çok geçse yegane çözüm Protez Saç Sistemlerinde olacaktır.

Protez Saç Oylama 5 / 5 Yıldız 5 Görüş. | Görüşleriniz