02122962626
info@neohair.com.tr
Hemen Ara Whatsapp   Randevu

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saçların dökülmesi tedavisinde özellikle ilk aşama olarak tanının doğru yapılması oldukça önemlidir. Öncelikle saç dökülmesinin nedenlerini ve dökülme tipini öğrenmek gerekir. Dermatoloji uzmanı muayenesi ile dökülmeye yol açan faktörler belirlenerek uygun tedavi planı çıkarılmış olur. Saç dökülmesi yaşayan kişilerin saça ve saç derisine zarar verebilecek saç bakım ürünlerinden kaçınmaları gerekir. Özellikle proteinden zengin bir beslenme düzenine geçilmeleri saç kökleri ve saçın keratin yapısı için çok önemlidir. Dökülme, vitamin eksiklikleri nedeniyle oluştuysa mutlaka eksik vitamin için vitamin takviyesine başlanılmalıdır. Tiroit ya da farklı bir hastalığa bağlı oluşan saç dökülmelerinde ise öncelikle hastalığın tedavisine yönelik bir yol izlenmelidir. Saç dökülmesini önlemek için pek çok farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;

İlaç Tedavisi;

Saç dökülmesini önlemek ve var olan saçların kalınlaşmasını, yerlerini korumasını sağlayan FDA onaylı ilaçlar ancak doktor kontrolünde kullanılabilir. İlaç tedavisi saçların inceldiği ve zayıfladığı bölgelerde, yeni başlamış hafif -orta derecede saç dökülmesini önlemek için yararlı bir tedavi olabilir. İlaçların etkisi; saç sayısını arttırma, incelmiş saçları kalınlaştırma ve saçların daha fazla dökülmesini engelleme şeklinde olmaktadır.
İlaç tedavisinin başın ön ve üst bölgelerindeki tam saç kayıplarında etkisi yok ya da çok azdır. FDA ilaçları dökülme evresine yeni girmiş saçlar için olumlu sonuç vaat etmektedir. Dökülme everesini tamamen bitirmiş saçlar için bu tedavi yöntemi sonuçsuz kalacaktır. Tam saç kayıplarında saç kökü hücreleri ölür ve yeni bir saç üretemez. Bu evrede yeni saç çıkarma konusunda hiçbir ilaç faydalı olmaz.

Saç Mezoterapisi;

Saç mezoterapisi saç dökülmesinde oldukça sık kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir. Saç mezoterapisi saçın sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için gerekli olan vitamin, antioksidan, mineral ve dolaşım düzenleyici maddeleri içinde barındıran mikro iğneler sayesinde saçlı deriye doğrudan enjekte edilmesi sürecini içerir. Yaklaşık olarak 2 cm aralıklarla enjekte işlemi yapılmaktadır. Daha sonra saç derisine masaj uygulanarak enjekte edilen maddenin saç derisine ve köklerine daha etkili bir biçimde yayılması sağlanır.

Hem erkeklere hem de kadınlara rahatlıkla uygulanabilen saç mezoterapisi 5 gün ara ile ortama 5-10 seans olarak yapılmalıdır. Uygulama sırasında kesinlikle herhangi bir acı, ağrı hissedilmemektedir. Saç mezoterapisi her yıl bir kür şeklinde uygulanabilmektedir. Bazen aylık destek takviye şeklinde de devam edilebilir. Bu sayede saç dökülmeleri durdurulmakta ve yeni daha güçlü saçların çıkması sağlanmaktadır. Saç mezoterapisinin ilk seansından itibaren değişiklik hissedilebilmekte, saçlar eski canlı ve parlak görünümüne kavuşabilmektedir.

Saç Mezoterapisi ile ilgili görsel sonucu

PRP Saç Tedavisi;

Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin en etkin sonuçlar aldığı yöntem olan PRP işlemi de hastanın kendi kanının alınıp belirli aşamalardan ve çalışmalardan geçirilmesi ile yapılmaktadır. Burada fibroblast denilen ve kökleri besleyecek, gelişimini sağlayacak olan kısım ayrılır ve dökülen bölgeye enjekte edilir. Bu yöntem özellikle genetik dökülmelerde oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Saç mezoterapisi de yine genetik dökülmesi olanlara PRP ile kombine uygulanabilir. Böylece kısa zamanda daha verimli bir tedavi sonucu elde edilmiş olur.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Protez Saç Oylama 5 / 5 Yıldız 5 Görüş. | Görüşleriniz