02122962626
info@neohair.com.tr
Hemen Ara Whatsapp   Randevu

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç Dökülmesi Neden Olur?

1-Genetik faktörler – kalıtsal saç kaybı (androgenetik alopesi);

Saç dökülmesinin kadın ve erkek bireylerde görülme sebepleri farklı olmaktadır. Erkeklerde görülen saç dökülmesi genellikle genetik olan ve toplumun %40’ından daha fazlasında görülen erkek tip hormona duyarlı saç dökülmesidir. Bu tip saç dökülmeleri kronik olmaktadır. Kişilerin yaşları ilerledikçe saç kaybı durumu kendini göstermeye ve yaşam standartlarını etkilemeye başlayabilir. Bu gibi durumlarda Saç Ekimi gibi yöntemlere başvurulabilir. Erken yaşlarda başlanan takviye tedavileri mezoterapiler ve PRP tedavisi dökülme hızını yavaşlatabilir. Saçsızlığa gidecek süreyi biraz daha uzatır.

Bu tarz dökülmeler kadınlarda da görülmektedir. Özellikle ailesinde, akrabalarında saçsızlık problemi olan bireylerin bulunduğu kişiler saç dökülmesi riski ile daha çok karşı karşıyadır. Günümüzde 15-19 yaş başlangıçları olan erkek tipi saç dökülmeleri, genç kızlarda daha fazla sayıda görülmektedir. Geçtiğimiz senelere oranla bu duruma daha fazla rastlanmasının sebepleri aşırı stres altında olma, dengesiz beslenmeler, uzun süreli aç kalmalar ve hormonal problemler yer almaktadır. Kadın tipinde de erkeklerdeki gibi bir tedavinin yanında hormonal tedavilerin de eklenmesi ile başarı oranları artırılabilmektedir.

2-Deri problemleri;

Deri ve iç hastalıkları da saç dökülmesine neden olabilir. Deri kaynaklı dökülmelerin çoğu deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesiyle ortaya çıkar. Sedef hastalığı, egzamalar, akne, liken hastalığı, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklarda saç etkilenirse dökülme kaçınılmaz olabilir. Bu dökülmelerin tedavisi deri hastalığının doğru tespit edilmesi, erken teşhis ve doğru tedavi ile mümkündür. Bu tür deri rahatsızlıkları için uzman bir doktora başvurmak ilerleyen dönemlerde istenmeyen problemlerin önün geçmek için önem arz etmektedir.

3-Yanlış beslenme alışkanlıkları;

Besinsel sebeplere bağlı saç dökülmeleri de sık rastlanan diğer bir faktördür. Sonuçta saç canlı bir yapıdır ve onun da yaşamsal sürecini tamamlayabilmesi için ihtiyacı olan besin değerlerini alması gerekmektedir. Uzun süreli açlıklar, tek tip beslenme ve karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar tüketme sonucun da hem vücudunuz zarar görmekte hem de saçlarınız ihtiyacı olan besin değerlerini alamadığı gibi yağlanma oranı ve dökülme hızı artmaktadır. Düzenli ve dengeli beslenmemek, spor yapmak, bol su tüketmek hem vücudunuza hem de saç ve cilt sağlığınıza iyi gelecek başlıca etkenlerdir.

4-Vitamin ve mineral eksikliği;

Beslenme problemi olmamasına rağmen saç için gerekli olan vitamin ve minerallerin kanda eksik olması saçı döken diğer bir nedendir. Şayet B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve mineralleriniz düşükse saç beslenemez ve dökülür. Hatta ve hatta demir düşüklüğü yokken bile demir takviyesi saç dökülmesini azaltır. Bu durumlarda eksiğin takviyesi mutlaka bir uzman doktora başvurularak giderilmelidir. Bilinçsiz vitamin kullanımı da sorun gidermeye çalışırken başka bir problem karşı karşıya kalabilirsiniz.

Protez Saç Oylama 5 / 5 Yıldız 5 Görüş. | Görüşleriniz