02122962626
info@neohair.com.tr
Hemen Ara Whatsapp   Randevu

Saç Yağlanmasının Sebepleri Nelerdir? Nasıl Engellenir?

Saç Yağlanmasının Sebepleri Nelerdir? Nasıl Engellenir?

Saçta en sık görülen problemlerden bir tanesi yağlanmadır. Aslında fizyolojik bir durumdur ve bir hastalık olarak görülmemelidir, ancak saç yağlanması kişileri psikolojik yönden etkileyebilir. Bu nedenle yağlı saç sorunlarının önüne geçmek için bir takım önlemler almak gerekmektedir. Bu aşamada saçı tamamen yağsız bırakmak da doğru olmaz, çünkü saçın beslenmesi için yağa da ihtiyacı vardır. Saç yağlanmasının birçok farklı sebepleri olabilir. Bu yüzden önce sorunun kaynağını bulmak gerekir. Sorunun kaynağını öğrenmek için bir uzmandan yardım almak önemlidir. Peki, saç yağlanmasının sebepleri nelerdir? Hem çevresel hem de genetik olmak üzere pek çok sebebi mevcuttur.

Bunlar;

  • Saç derisinin yağlanması; Saç derisinden çıkan yağ saç tellerine ulaşır, bu da saç yağlanmasına sebep olur. Yağlanmanın düz saçlarda daha sık görülmesinin sebebi de saç tellerine daha kolay ulaşabilmesidir. Bu yüzden kıvırcık saçlarda yağlanma çok az görülür.
  • Beslenme alışkanlıkları; Ne kadar sağlıklı beslenirseniz vücudunuz da ki ve saçlarınız da ki yağlanma oranın da o kadar düşük olduğunu göreceksiniz.
  • Saçlara sık sık dokunulması da bir diğer sebeptir.
  • Gün içerisinde yaşanılan stres, saç yağlanmasına neden olan faktörlerdendir.
  • Doğru şampuan seçiminin yapılmaması, saç kremi, sprey gibi kimyasal maddelerin kullanılması da bir diğer nedendir.

Saç Yağlanması Nasıl Engellenir? 

İlk olarak beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin ve sağlıklı yiyecekler tüketmeye özen gösterin.

Saç kuru olduğu zaman saç derisi, saçın nemlendirilmesi için daha fazla yağ üretir. Bu nedenle derinin ısınmasına sebep olan saç şekillendiricilerini kullanmayın.

Saç derisini çok fazla kuruttuğu için duş alırken aşırı sıcak su kullanımından kaçının. Sıcak su yerine ılık su ile saçlarınızı yıkayın.

Saçlara dokunmak yağlanmayı hızlandırdığı için gün içerisinde saçlarınızla oynamamaya dikkat edin.

Saç taramak, derideki yağın saçlara ulaşmasını hızlandırır. Bu nedenle saçlarınızı sık sık taramayın.

Saç kremini kesinlikle saç diplerine sürmeyin.

Güç içerisinde dahi yağlanan saçlara sahipseniz kuru şampuan kullanmalısınız. Kuru şampuanı saç diplerine sıktıktan sonra 1-2 dakika bekleyin ve geniş dişli bir tarak yardımıyla saçlarınızı tarayın.

Eğer saçlarınızı kullandığınız kimyasal ürünlerden arındırmak istiyorsanız sirkeli sudan faydalanabilirsiniz.

Protez Saç Oylama 5 / 5 Yıldız 5 Görüş. | Görüşleriniz