02122962626
info@neohair.com.tr
Hemen Ara Whatsapp   Randevu

Saçlarımızı Yıkama Sıklığı Nasıl Olmalı?

Saçlarımızı Yıkama Sıklığı Nasıl Olmalı?

Saçlarımızı ne sıklıkla yıkamalıyız? Bu soruya çok farklı cevaplar verilmektedir. Bazılarına göre her gün, bazılarına göre haftada iki ya da üç kez çok nadir de olsa iki üç haftada bir kez diyen dahi vardır. Ancak saçlarımızı ne kadar süre aralığında yıkamamızı belirtecek kesin bir kural yoktur.

Saçlarımızı Yıkama Sıklığı Nasıl Olmalı?

Genellikle saç yıkama süresini belirleyen etkenler; saçınızın tipi, yaşam tarzınız ve fiziksel aktivitelerinize bağlıdır. Saçlarımızı yıkama sıklığına etki eden sebeplerin bazıları ise;

Sebum Salgısı

Sebum cildimizin dermis tabakasındaki saç köklerinin yanında bulunan sebase bezlerinden salgılanır. Saçımız için doğal bir nemlendiricidir. Sebum salgısı ince ve düz saçlar için daha sık aralıklarda yıkanmasını gerektirmektedir. Bunun nedeni olarak saç derisinden kolaylıkla yayılabilmesidir. Kalın ve kıvırcık saçlarda bu yayılma süresi daha uzun olduğu için saçların yıkama sıklığı azalmaktadır.

Yaşam Biçimi ve Aktiviteler

Fiziksel aktiviteler ile saç kirlenmesi arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Ne kadar çok fiziksel aktiviteler de bulunursanız vücudunuzda o kadar çok ter ve sebum üretilir. Ter gözeneklerinizi tıkar ve kafa derinizi kirletir. Bu da saçlarımızı yıkama sıklığını arttırmaktadır.

Kepek

Kafadaki ölü deri hücrelerinin beyaz pullar şeklinde saç derisine düştüğü ve kaşıntıya neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Aşırı terleme ve aşırı sebum salgısı kepek miktarını arttırmaktadır. Saçlarımızın yıkama sıklığını arttırarak kepek miktarını azaltabiliriz.

Şampuan miktarı ve saç masajının etkisi

Saçlarınızı yıkamak için kullanılan şampuan miktarı sizin için hem temiz bir saç görüntüsüne hem de bir sonraki saç yıkama zamanına büyük etkisi bulunmaktadır. Saçlarınızı yıkarken saçın şampuandan iyice arınmasını sağlarken kafa derisine yapılan basit masaj hareketleri ile saçlarınız daha güçlü ve daha az yağ üretmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle saçlarınızı yıkama sıklığını da uzatabilirsiniz.

Protez Saç Oylama 5 / 5 Yıldız 5 Görüş. | Görüşleriniz