02122962626
info@neohair.com.tr
Hemen Ara Whatsapp   Randevu

Trikotillomani ( Saç Koparma Hastalığı )

Trikotillomani (Saç Koparma Hastalığı) ve Protez Saç

Saç koparma rahatsızlığı olarak da bilinen Trikotillomani, adını Yunanca “saç” anlamına gelen “triko”, “çekme” anlamına gelen “tillo” ve “yoğun istek” anlamına gelen “mani” kelimelerinden alır.

Trikotillomani ( Saç Koparma Hastalığı )

Saç koparma rahatsızlığı olarak da bilinen Trikotillomani, adını Yunanca “saç” anlamına gelen “triko”, “çekme” anlamına gelen “tillo” ve “yoğun istek” anlamına gelen “mani” kelimelerinden alır. İlk defa 1889 yılında bir kişinin tutamlar halinde saçlarını koparması üzerine incelenmesi sonucu olarak dermatolog Hallopeau tarafından tanımlanmıştır. Adından da anlaşılacağı gibi, Trikotillomani, kişinin kendi saç ve tüylerini yolma isteğine karşı koyamaması ve saçlarını çekerek koparması rahatsızlığına verilen addır. Bu, psikolojik bir rahatsızlık olmakla beraber, kişide engellenemeyen, tekrarlanan ve bu sebeple kronikleşen bir şekilde saçlarını kopararak kişinin saçlarını kaybetmesine sebep olabilmektedir. Dürtü kontrol bozukluğu sınıfına giren saç koparma rahatsızlığına sahip olanlar, yanlış olduğunu bilmelerine rağmen, saçlarını koparma isteğine engel olamamaktadırlar. Trikotillomani rahatsızlığına sahip olanların daha çok saçlarını kopardıkları bilinse de, bu rahatsızlığa sahip olanlar, kaş, sakal, vücut kılı gibi diğer tüyleri de koparabilmektedirler. Günün herhangi bir vaktinde gelişen bu dürtünün ardından bireylerin tüylerini koparması, saçlarının büyük bir çoğunluğunu kaybetmesine sebebiyet verebilir. Bu rahatsızlıkta saçları koparma, rahatlatıcı bir eylem olarak algılanabilmektedir.

Trikotillomani ( Saç Koparma Hastalığı ) Sebebi Nedir?

Bu hastalığın bilinen kesin bir sebebi bulunmamaktadır. Bilimsel araştırmalar nörobiyolojik bir süreç olduğunu ortaya çıkarmakla birlikte hastalığın sebebi, hastalığı tetikleyen durumlar ile ilgili araştırmalar hala devam etmektedir. Birçok psikolojik hastalıkta olduğu gibi saç koparmanın da çevresel, duygusal ve genetik faktörlerin bir araya gelmesinden kaynaklandığı söylenebilir. Fazla stresli dönemlerde daha yoğun bir şekilde bireylerde kendini gösteren bu rahatsızlık, ciddi psikolojik rahatsızlıkların belirtisi olabileceğinden dolayı bir uyarı mahiyeti de taşımaktadır. Yani, saç dökülme rahatsızlığı yaşayan bireylerin daima öncelikli olarak bir psikiyatriste danışmaları tavsiye edilmektedir. Bu rahatsızlık, herhangi bir yaşta kendini gösterebileceği gibi, bireylerde de özgüven düşüklüğü ve sosyal hayattan kopma gibi depresyona sebep olabilecek etkiler yaratmaktadır.

Trikotillomani ( Saç Koparma Hastalığı ) Kimlerde Görülür?

Kadın ve erkek fark etmeksizin, her yaş gruplarında, farklı toplumlarda bu rahatsızlığa rastlanmaktadır. Çocukluk dönemlerinde kız ve erkek çocuklarda bu rahatsızlığı yaşayanlar benzer oranlarda, yetişkin yaşlarda ise kadınların bu rahatsızlığı yaşama oranları çok daha fazladır. %80 – 90 gibi bir oranda kadın Trikotillomani hastası vardır. Dünya üzerinde toplum içinde bu rahatsızlığı geçiren insanların oranı % 1-3 arasındadır. Türkiye’de bu hastalığının farkında olan veya olmayan, tedavi olan veya olmayan 1-1,5 milyon Trikotillomani vakası bulunmaktadır.

Bu hastalık her yaşta görülebilen bir hastalık olmasına rağmen çoğunlukla 11-13 yaşlarında başlar. Daha küçük veya daha büyük yaşlarda da bu rahatsızlığa rastlanılabilir. Bu rahatsızlığın daha çok ergenlik ve geç çocukluk döneminde görülmesi hormon değişikliklerinin yaşanmasıyla ilişkilendirilebilir.
Bu rahatsızlık sonucu saçlarını kaybeden bireylerin büyük bir çoğunluğu zararın farkında olmaları ve ellerinde olmadığı için kaybettikleri saçlarından dolayı büyük bir üzüntü duymaktadır. Bu noktada, Neohair Saç Protez Merkezi, saç koparma rahatsızlığından şikayetçi olanlara kaybettiği saçlarını aratmayan ve tedaviye destek olacak bir çözüm sunar. Oluşturulan uygun saç protezinin uzman ekibimiz tarafından uygulanmasıyla, bu rahatsızlığa sahip olanlar, kaybettikleri saçlarını aratmayan uygulamayla özgüvenlerini geri kazanırlar. Üstelik saçlarını koparma dürtüsü hissettikleri anda, kendi saçlarına zarar vermeden protez saçları kopardıkları için rahatlayacaklar, bu da onların tedavisine olumlu bir şekilde yansıyacaktır.

Trikotillomani ( Saç Koparma Hastalığı ) Hastaları Ağrı Hissediyor mu?

Bu rahatsızlığı yaşayan hastalara bu soru sorulduğunda birbirinden farklı cevaplar alınmaktadır. Hastaların birçoğu vücudundan saç veya tüy koparmanın ağrı hissettirmesinden çok rahatlatıcı bir etkisi olduğunu söylemektedir. Saçı koparma dürtüsünün baskın olduğundan ve kopardıktan sonra da rahatlama hissedildiğinden bahsedilmektedir. Kimi hastalar saç kopardıktan sonra acı duyduklarını söyleyip buna rağmen koparma isteğini bastıramadıklarını söyler. Bir günde yüzlerce hatta binlerce tel koparılabilir. Tekrarlayan koparma hareketinden dolayı el, bilek ve dirsek ağrıları oluşabilir. Saç köklerinde iltihap oluşarak şişlik oluşturabilir ve şişlik ağrı yapabilir. Bu ağrılı sonuçlara rağmen rahatsızlığı yaşayan kişiler saç koparma eyleminden kendilerini alıkoyamazlar.

Trikotillomani ( Saç Koparma Hastalığı ) Takıntı mıdır?

Hastalık sınıflandırılmalarında Trikotillomani ve obsesif kompulsif bozukluk (takıntı hastalığı) farklı hastalıklar olarak bilinir. Trikotillomani bir dürtü kontrol bozukluk olarak söylenen bir grupta yer alır. Trikotillomaninin tekrar eden bir davranış olması ve koparmak için bir dürtünün gelmesi açısından takıntı hastalığına benzer.

Trikotillomani ( Saç Koparma Hastalığı ) İçin Protez Saç Uygulaması

Neohair Saç Protez Merkezimizde bu rahatsızlığı yaşayan müşterilerimiz kaybettikleri saçlarına tekrar kavuşmak için merkezimize gelmektedir. Merkezimizde bu rahatsızlığı geçiren kişilerin saçları kesilip protez saç uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama yapılan kişiler zaman içerisinde protez saçı koparsalar bile rahatlama hissetmedikleri için git gide rahatsızlıkları azalmaktadır. Kişinin kendi saçı da kesildiği için saç köklerine verdiği zarar yok olmaktadır.

Protez Saç Oylama 5 / 5 Yıldız 5 Görüş. | Görüşleriniz